Union High School - Grand Rapids MI
Class Of 1980
1980 UHS Faculty
Union High School - Faculty List 1980
Mervin VanderWall | Principal |
Gary Carlson | 12th Grade Asst Principal |
Sidney Bailey | 11th Grade Asst Principal |
Ken Folkertsma | 10th Grade Asst Principal |
Mabel Bratchi | 11th Grade |
John Rybock | 12th Grade |
Paul Phifer | 10th Grade |
Robert Kelley | 10th Grade |
Terri Smit-Head | Secretary |
Jo Mosketti | Attendance |
Mary Kosten | Counseling |
Maria Ardnouse | Records |
Ken Larsen | Business Coordinator |
Patricia Racalla | Nurse |
Jim Fox | Athletic Director |
Jake Ciccone | Time Out Center |
Fritz Crabb | Student Activities |
William Foster | Comm. School Director |
Dorothy McCarthy | Librarian |
Elizabeth Shoen | Librarian Asst |
Ruth Shultz | Librarian Asst |
Carol Gordon | Librarian Asst |
Esther Rosely | English |
Kathleen Bodwin | English |
Harry Kuipers | English |
Wayne Spaeth | English |
Diane Bow | Bus Voc English |
Dale Gibb | Speech |
Mary Keller | Remedial English |
Louise Hoogland | Remedial English/Speed Reading |
Roger Mol | Communications/Journalism/Yearbook/Newspaper |
Gwendolyn Ward | Cheryl Swanson |
Jeanette Carter | James Cannon |
James Mantakounis |
Mary Marrow | Government/World History |
Patricia Leonard | American Life/English |
Donald Hipp | Government/MI History |
Cheryl Chambers | Family Living/American Life |
Brian Macomber | American Life |
Henry Telgenhof | Psychology |
Fritz Crabb | American Life/Government |
Edward Muraski | Government/Law |
Lamar Johnson | Consumer Math/Geometry |
Steven Scholten | Trig/Algebra |
Tom Boehm | Algebra/PreCalc/Trig |
Richard Krosschell | Computer Program/Geometry |
Maurice Duncan | Typing |
Ed Majoor | Accounting |
Esther Skurka | Typing/Office Machines |
Pat Slok | Clerical/Steno |
Ken Larsen | Accounting |
Gloria Miller | Clerical Process |
Richard Heynen | Earth Science |
Eugene Syrjala | Biology |
Abe Moerland | Physiology/Biology |
Thomas VanderWouds | Chemistry |
Ed Sruba | Voc Electronics/Electricity |
Glen Moerdyk | Graphic Arts/Am.Life/Newspaper |
Ruth Haylick | Clothing/Foods |
Carolyn Coleman | Foods/Interior Design/Single Person Survival |
Jane Cwayne | Physical Ed |
Jerrold Minier | Physical Ed/Weight Training/Lifetime sports |
Karl Waivie | Competitive Sports/Physical Ed |
Thomas Lurtsema | Competitive Sports/Physical Ed |
Connie Geerdes | Health Ed/Emergency Health Care |
Phil Hammer | Art/Pottery/Mech Drawing |
Don Pangborn | Art/Jewelry |
Ruth Nicely | Choir |
Benjamin DeVoe | Band |
Marvin Sealander | R.O.T.C. |